Буштино
Буштино (до 1995 року — Буштина) — селище міського типу в Тячівському районі Закарпатській області.
В 1911 році в околицях Буштино знайдено скарб золотих прикрас, до складу якого входило 11 підвісок і 2 браслети. Скарб датується часом раннього залізного віку.
Буштино виникло в середині ХІV століття. Спочатку воно знаходилося в урочищі Долина, а потім її мешканці переселилися на урочище Горб, де проживають і в даний час.
У 1373 році угорський король Людовік І подарував Буштино синам волоського воєводи Балка Іванові і Драгові. Документи 1389 року згадують її як власність трансільванського царя Драга; а 1480 року — як маєток феодала Бертолона Драгарі.
У ХІV — XV ст. у селі проживало українське та угорське населення. За правовим становищем воно спочатку було вільним, займалося землеробством і тваринництвом, випасаючи вівці і велику рогату худобу на полонинах, що належали общині.
Поступово землі селян захоплювалися феодалами, на початку XVII ст. вони стали залежними від правителя Хустського замку та Костелівської казенної домінії.
За переписом 1715 року в Буштині нараховувалося 25 селянських господарств (22 угорські і 3 українські сім'ї), у користуванні яких знаходилося 98 гольдів (49 га) орної землі і 49 косашів (площа, яку викосить косар за 1 день), з'явилися буйволи. Двопільна система обробітку землі була панівною. Поле кожного селянина ділилося на 2 частини: царина (хліби, сінокоси) та толока (пасовища).
У 1792 році королівська соляна комора (домінія) уклала договір із сім'єю поміщика Телекі про передачу в її розпорядження ділянки землі в Буштині (на березі річки Тиса), де розпочалося будівництво складу для солі, корчми і м'ясної лавки.
Сіль, добута на шахтах Округлої (біля Тячева), Шандрова (Олександрівки) завозилась підводами у складські приміщення Буштина. Сюди на плотах доставлялась і сіль із Солотвини. Із кріпаків створилися загони плотарів (бокорашів), які на плотах сплавляли ліс до Вілока, а звідти до Угорщини (Токай, Сольнок, Сегедин).
Буштино, навколо якого знаходилися великі лісові масиви, з кінця XVIII ст. стала перевалочною базою для транспортування кругляка. По річках Тересві і Тереблі ліс сплавлявся до Буштина, а звідси Тисою в Угорщину. В селі була створена лісова управа, яка підпорядковувалася Мармарош — Сігетській дирекції державних маєтків і займалася лісорозробкою, обробкою деревини та її транспортуванням.
Після придушення революції 1848 року, селянам Буштина за урбаріальною реформою було виділено значно менше сільськогосподарських угідь, ніж вони мали до революції. Кращі землі, пасовища і ліси залишались в руках лісової управи, яка у 1881 році була перетворена в дирекцію державних лісів і маєтків.
У 1872 році через село прокладено залізницю Чоп — Мармарош — Сігет. Ліс із складів Буштина не тільки сплавляли, але й вивозили залізницею. Розвиток капіталістичних відносин вів до розшарування селянства.
За переписом 1900 року із 608 жителів лише половина займається сільським господарством, 28 чоловік жили з допоміжних заробітків. Поряд з цим жителі Буштина 60 днів на рік повинні були працювати на ремонті і будівництві доріг та мостів. Робітникам жилось не легше. Робочий день на лісозаготівлях тривав 12 — 14 годин, мешкали в колибах, спали на землі біля вогнищ, заробітки були мізерні.
На початку ХХ ст. Буштино було типовим верховинським селом. Хати будувалися з дерева, у зруб, покривались соломою, частково дранкою. Одяг буштинці носили з домотканого полотна і сукна. Традиційною частиною одягу залишався петек, що виготовлявся з овечої вовни.
Малодоступним було медичне обслуговування. На 14 навколишніх сіл був лише 1 лікар.
У селі працювали дві церковнопарафіяльні школи, які давали лише початкову освіту. В одній із них (українській) навчалося 180 дітей.
Представники Буштина разом з військовополоненими, що повернулися з Росії, 21 січня 1919 року на Хустському народному з'їзді голосували за возз'єднання з «Великою Україною» (Деяк І., Микуляк М., Андришин В.).
Із 1919 до березня 1939 Буштино підпорядковувалася Чехо-Словацькій Республіці. В цей період у селі працювали млини та електростанція, деревообробна фірма «Нашицька», початкова школа, «Просвіта», видавалася газета «Карпатська правда».
17 березня 1939 року Буштино було окупована угорськими військами. Були заарештовані десятки жителів, а на каторжні роботи до Німеччини було відправлено 81 буштинця.
З приходом Червоної Армії в її лавах воювали 54, а в Чехо-Словацькому корпусі — 84 жителі села.
Одразу після «визволення» 24 жовтня 1944 року буштинці обрали сільський Народний комітет у складі 20 чоловік. Комітет відав розподілом зерна і землі, забезпеченням селян продуктами, паливом, організацією робочої сили, відбудовою зруйнованих мостів, шляхів, ремонтом школи, роботою місцевого кооперативу.
Народна рада націоналізувала ліси та підприємства Буштинської лісової дирекції, орні землі та пасовища.
1872 року через поселення проходила залізниця, що сполучила його із Чопом, Ужгородом,Будапештом .
З 1957 року Буштино — селище міського типу.
З 2020 року - адміністративний центр Буштинської громади.